leden 2018

Beseda se spisovatelkou Ivonou Březinovou

Překrásnou besedu pro žáky 1. a 2. třídy připravila paní knihovnice Jitka Holá. 4. října 2017 v rámci celostátní akce Týden knihoven, která je zaměřena na rozvoj čtenářství, k nám pozvala velmi významnou spisovatelku Ivonu Březinovou. Někteří určitě máte její knížky ve své knihovničce – podívejte se ( http://www.albatrosmedia.cz/autori/33000/ivona-brezinova/ ).

Krásným, klidným a velmi poutavým vyprávěním dětem předala mnoho zajímavých poznatků o tom, jak se vlastně rodí její knížka. Žáci se dozvěděli, co je to rukopis, co přední a zadní předsádka, na vlastní oči viděli jeden velký arch její knížky, tak jak jej vytiskla tiskárna, a nakonec i finální „hotovou“ knížku. Paní Březinová nezapomněla na ilustrace, které velmi citlivě doprovázejí její knihy. Ukázala dětem obrázky např. od Heleny Zmatlíkové, kterou měla velmi ráda, a dodala, že krásné je, když ilustrace knížku doprovázejí, ale zároveň nechají i dost prostoru pro dětskou fantazii.

Na závěr besedy už jsme všichni věděli, že v nakladatelství se nenakládají okurky, ale vydávají knížky a že číst je možná ze začátku trochu těžké, ale trénink se opravdu vyplatí. Její krásné knížky jsou toho dokladem.

A ještě jeden poznatek jsme si z besedy odnesli – „Jděte si za svým cílem a snem, buďte pilní a pracovití, při prvním neúspěchu se nevzdávejte a sen se vám splní, stejně jako mně. „

Ještě jednou děkujeme za moc hezké povídání o knížkách.

Jana Pěknicová, učitelka 1. třídy