květen 2018

YPEF – NEJEN TĚZKÝ NÁZEV

Naše Masarykova škola v Lubenci se zapojila do vědomostní soutěže YPEF – Young People in Europan Forest. Mladý člověk v evropském lese. Soutěž je zaměřena na obor lesnictví.

První, oblastní kolo, se odehrávalo na běžných školách. Druhé bude na středních lesnických školách, další dvě V Kostelci nad Černými lesy – na fakultě zemědělské. Páté kolo se bude konat v Litvě, kde je pro soutěžící připraven zdarma i desetidenní poznávací pobyt.

My jsme na přípravu oblastního kola měli jeden měsíc. Za tak krátkou dobu se soutěžící museli zhostit 90 otázek, často velmi obtížných – jednalo se o učivo středních lesnických škol - a zdolat 70 stránkovou učebnici. Teoretická část pak byla zkoušena písemným testem, který plnili všichni členové družstva současně. Druhou částí soutěže byla tzv. ,,Poznávačka.“Jednalo se o popis srsti, shozu, lesnického pracovního náčiní a strojů, určování rostlin, hub, škůdců, stromů…

Místního kola v Podbořanech se zúčastnilo 12 družstev – 1. kategorie (ZŠ a gymnázia ) a 2. kategorie   (střední školy). Masarykovu základní školu v Lubenci zastupoval výběr žáků ze sedmého ročníku. Jmenovitě: CALTOVÁ Anna, ZATLOUKALOVÁ Simona, HLADÍK Vojtěch.

Soutěž započala v učebně myslivecky vyzdobené v 9.00 hodin za zvuku fanfár, které zněly z lesnic trubačů (lesnice jsou lesní rohy omezené počtem tónů). Před obědem došlo k vyhlášení výsledků.

1. MÍSTO OBSADILO DRUŽSTVO Z LUBENCE S 35 BODY!!!

Ovšem vyhrálo i celou soutěž, neboť nasbíralo více bodů než starší kategorie středoškolská.

Postupujeme tedy i do oblastního kola, které se koná ve Střední lesnické škole ve Žluticích.

Diplom našel ve škole své čestné místo a náš tým mimo něj získal i pěkné dary – např. power banku.

Mé velké uznání patří nejen našim pilným a pracovitým žákům, ale i jejich rodičům, kteří s přípravami na soutěž pomáhali.

,,Vždyť všichni udělali zase něco navíc a to je úctyhodné!“ pronesl pořadatel pan Křivan z VLS Karlovy Vary. A já mu dávám za pravdu.

A vám třem – Simčo, Aničko, Vojto – obrovské díky za výbornou reprezentaci naší školy. A do druhého kola vám držím palce už odteď!

Vlasta Dolíhalová