květen 2018

80. VÝROČÍ OTEVŘENÍ MASARYKOVY ZÁKLADNÍ ŠKOLY V LUBENCI

PROGRAM OSLAV

VÝROČÍ KLAPLO JAKO DOBŘE VYLADĚNÝ HODINOVÝ STROJ

„Musím si to vyfotit, aby u nás ve škole viděli, jak má vypadat škola,“  řekla návštěvnice otevřené školy Zdeňka, která učí v jiném městě. „Máte to tu úžasné,“ nebo „ je vidět, že se tady opravdu učí,“  neslo se chodbami mezi radostnými výkřiky potkávajících se bývalých absolventů.“Je vidět, že tahle škola žije a maká tady dobrý tým.“  Každá pochvala, každé hezké slovo, každá gratulace nás potěšila. A za všechny děkujeme. Zapsalo se celkem 323 bývalých žáků, 47 bývalých zaměstnanců a 114 hostů, nakonec ale návštěvníků bylo daleko víc.  Prohlédli si pestré učebny s výstavami prací žáků, portfólií, výrobků, projektů. V každé třídě také probíhala dataprojekce s fotkami a filmy z aktivit školy či z minulých setkání. Na chodbách si mohli návštěvníci prohlédnout výstavu fotografií všech ročníků od otevření školy a prezentace vesnic a obcí z okolí, ze kterých do naší školy žáci dojíždějí. Všude pro ně bylo připraveno občerstvení, dáreček, bohatá škála možností prohlédnout si práce žáků nebo třeba kroniky.

Ve dvě hodiny začal oficiální program. Po zaznění státní hymny promluvil pan starosta Bohumil Peterka, uvedl celý program a přivítal vzácné hosty. Po projevu pana ředitele Mgr. Josefa Bindra byly předány kytice nejstarší žákyni paní Marii Porschové, která navštěvovala první třídu v roce otevření školy, tedy 1931, a nejstaršímu učiteli panu Kašparovi.

Pak už vypukla školní akademie – mažoretky, dramatizace lubeneckých pověstí, country vystoupení, taneční show a závěrečná společná píseň Zlatý Ámos. Všechno klapalo jako na drátkách a tým organizátorů z řad pedagogů mohl být spokojen. V druhé části programu promluvil bývalý pan ředitel Eduard Kraus, zazněl dopis bývalého školního inspektora Vlastimila Řebce, ve kterém se vyznával z lásky k lubenecké škole, pak zahrály děti ze ZUŠ Podbořany, odloučené pracoviště Lubenec, a zazpívaly ženy z místního pěveckého sboru. Jedinou šmouhou na slavnostním programu byla neukázněnost některých diváků, kteří se hlasitě bavili a rušili ostatní i vystupující.

Celá akce oslav 80. výročí Masarykovy základní školy v Lubenci byla dobře připravená, díky patří především obci Lubenec, která celou akci podporovala nejen finančně, ale i organizačně a personálně. Speciální dík však patří všem zaměstnancům školy, kteří obětavě přípravám věnovali spoustu času,  a jejichž práce byla vidět všude. Všude byla vidět i láska ke škole, se kterou zaměstnanci k přípravám přistupovali. Pozitivní a tvůrčí duch školy každého naplňoval obdivem a spokojeností. Doufejme, že dobře rozjetý vlak nebude muset brzdit před výhybkou na cizí kolej, vždyť dobrý duch školy a její dobré jméno je nejlepší vizitkou obce.

Sepsala: Mgr. Jana Michalcová

Pozvánka