Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Plán akcí školy

prosinec 2018
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
esfjpg.jpg

Vyhledávání

DEN STROMŮ

Každoročně naši žáci plní projektový den k Světovému dni stromů. Učí se, že stromy jsou nedílnou součástí naší krajiny, našeho okolí a je proto potřeba nejen stromy poznávat, ale také se o ně starat, pečovat o ně, vážit si jich.

„Člověk je nedílnou součástí přírody, potoků a řek, skal a stromů. Pokud na to zapomene, zemře v něm duše.“

Keltské přísloví

Podle keltského kalendáře děti vyhledávaly, ve znamení kterého stromu se narodily. Keltové žili v souladu s přírodou, uměli ji pozorovat a znali ji možná mnohem lépe, než my. Víte například, že keltský podzim začínal již v srpnu? Když se nad tím zamyslíte a rozhlédnete se koncem srpna po dozrávajících šípcích a trnkách a po polích těsně po sklizni, říkáte si, že na tom něco je.

Kdo se narodil například ve znamení borovice, je stejně jako ona košatý, pestrý, s mocnými kořeny a velkou schopností přežít, borovice jsou mateřské, stejně jako lidé v borovici mají velký smysl pro rodinu. Osika je zase křehký strom, který se chvěje chladem, stejně jako lidé narození v jeho znamení, topoly jsou smělí a kaštánci zase přátelští.  Mezi nevzácnější patří např. buky a duby, protože do jejich znamení patří právě lidé narozeni jen v jeden den.

Právě na tyto stromy jsme se letos zaměřili. Žáci vyrazili do terénu kolem Lubence, aby si našli „své“ stromy. Říká se, že „váš“ strom vám dodává energii.

Navíc jsme si adoptovali stromy vytipované firmou Lesy ČR k těžbě v hospodářském lese mezi Struhařemi a Hraběcí studánkou. Tyto stromy na atraktivní turistické cestě od Lubence k Hraběcí studánce jsou bohužel určené k těžbě. Některé mají, jak zjistili naši žáci měřením, i přes tři metry v obvodu. Jde tedy o stromy opravdu staré, které tvoří dominantu krajiny a jejich úplné vytěžení krásný les bezesporu výrazně ochudí.

Nevíme, zda se nám podaří plánovanou těžbu zvrátit, ale aspoň to zkusíme.  Žáci dokonce přišli s nápadem sepsat petici za záchranu aspoň třech nejhezčích či nejrozložitějších stromů.

Plánujeme také stromy sázet, chodit do lesa, pokračovat v čištění studánek, obnovovat staré cesty a zlepšovat prostupnost krajiny. Příroda naše děti baví, a to je skvělé.

Jana Michalcová