Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Plán akcí školy

květen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
esfjpg.jpg

Vyhledávání

Oslavy 100 let od vzniku ČSR na naší škole

Už v lednu se zapojila tehdy osmá třída pod vedením Mgr. Jany Michalcové do výzvy Národního muzea - výstava 100 Československa. Žáci v tělocvičně připravili výstavu předmětů, co posbírali po půdách svých babiček a všude možně. Výstavu rozdělili do sekcí - např. domácnost, sport, škola nebo technika. Na slavnostní vernisáž přijela i kurátorka výzvy z NM doktorka Zdeňka Kulhavá, které se výstava velice líbila. Žáci za ni pak obdrželi první zvláštní cenu, dalo by se říct, že tedy skončili na druhém místě v republice, a volné vstupné na akce Národního muzea. (31.10. se například zúčastnili odborné přednášky o vzniku Československa přímo v budově Národního muzea.)

V září - v Den české státnosti na sv. Václava - pak žáci zajišťovali kulturní program při slavnostním sázení "Stromu republiky" - lípy na Malém náměstí vedle sochy svatého Jana Nepomuckého a den před tím pokřtili pamětní kámen u stromu republiky, který byl zasazen v areálu školy přesně před deseti lety k 90. výročí školy.

Na pátek 26. 10. připravili tito žáci projektový den pro celou školu, který jsme zahájili slavnostním setkáním v tělocvičně. Teď už deváťáci přednesli svým mladším spolužákům pásmo připomínající události 28. října 1918, den jsme zahájili také státní hymnou. Ve svých třídách si pak žáci pod vedením svých třídních učitelů zdobili třídy trikolorami, luštili tajenky a hádanky, které pro ně vymysleli deváťáci. Ti také připravili naučnou šipkovanou jako patroni pro prvňáčky s otázkami týkajícími se Česka. Den se vydařil a myslím, že jsme si tuto historickou událost připomněli opravdu důstojně.

Jana Michalcová