Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Plán akcí školy

únor 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
esfjpg.jpg

Vyhledávání

Přednáška Policie ČR pro žáky 9. třídy

Dne 6. 5. 2019 proběhla přednáška, kterou vedla por. Mgr. Irena Pilařová. Hlavním tématem byla „Šikana“. Žáci se dozvěděli o druzích šikany, o tom, jak se pozná agresor, kdo je oběť šikany, jaké může mít následky a také jak se bránit proti šikaně. V další části byli žáci informováni o lidských právech a právních následcích, že šikana může naplňovat skutkovou podstatu trestných činů, že osoba mladší 15 let není trestně odpovědná, ale soud pro mládež jí může uložit podle zákona č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže některé z následujících opatření: dohled probačního úředníka, zařazení do výchovného

 

programu anebo ochrannou výchovu, a také že po dosažení 18 let věku jsou osoby plně trestně odpovědné a projednávají se běžným způsobem v trestním řízení. Na závěr se žáci dozvěděli zajímavé informace o kyberšikaně. Rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou vychází už ze samotného názvu. Je zřejmé, že se jedná o specifický druh šikany. Agresor kyberšikany má jiné nástroje na ubližování. Specifika virtuální reality mění charakter procesu šikanování a to i v rolích agresora a oběti. Šikanování se děje prostřednictvím moderních komunikačních technologií – přes telefon, internet, instant messaging apod. Žáci se dozvěděli, jaké jsou formy kyberšikany – může se jednat o publikaci záznamu – videa, zvuku, online komunikace (jedná se o zveřejnění a záznam vizuálního či textového obsahu (nahrávka kamerou či telefonem…), který zesměšňuje oběť, narušuje soukromí oběti nebo obsahuje akt páchané šikany či násilí na oběti, falšování identity - sem spadají falešné blogy, profily na sociálních serverech, různé ztrapňování, ukradení identity, ponižování a pomlouvání, provokování a napadání uživatelů v online komunikaci např. v rámci veřejných chatů a diskuzí, zveřejňování cizích tajemství s cílem poškodit oběť, vyloučení z virtuální komunity, např. ze skupiny přátel. Důležitým bodem byly informace o tom, jak se před kyberšikanou bránit a kam se obrátit o pomoc - Národní centrum bezpečnějšího internetu (Safer Internet) www.uoou.cz , //Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript./">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Policie ČR 158.