Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

DŮLEŽITÉ INFORMACE:

Plán akcí školy

září 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
esfjpg.jpg

Vyhledávání

Strašidelná stezka odvahy

Halloween je trochu jiný svátek. Starší lidé ho neuznávají, malé děti ho milují. A tak se ve škole netváříme, že neexistuje. Jen jsme si ho maličko upravili na naše poměry. Kořeny Halloweenu spadají do dávné minulosti. A rozhodně ne do Ameriky, jak si mnozí představují. Pohanský oslavný rituální keltský Svátek duchů, původním názvem Samhain, představoval konec pohanského léta a oslavoval duše zemřelých. Lidé se tehdy scházeli u ohňů a vzpomínali na ty, kteří je během roku opustili. To hodně připomíná naše Dušičky, svátek Všech svatých, který s nástupem křesťanství Samhain nahradil. Dušičky, které všichni z nás dobře známe a s pokorou uctíváme. Americká forma tamních oslav Halloweenu je nám většinou cizí.

Přesto, jak jsem již řekla, děti tento svátek milují. Proto jsme ho přizpůsobili naší národní povaze.

Žádné házení vajec na dveře, žádné zlomyslnosti. Naopak. Ve škole soutěžíme, plníme úkoly se strašidelnou tematikou, hrajeme si na kouzelníky a převlékáme se do masek. Nestrašíme se, spíš si užíváme legrace. Možná namítnete, ať se děti raději učí. My se ale učíme. Počítáme dýňová semínka, vytváříme v matematice slovní úlohy o Halloweenu, tvoříme veselé halloweenské věty, píšeme příběhy, čteme a také s dětmi hovoříme o oslavách těchto svátků v různých částech světa. Vysvětlujeme si rozdíly. Z Halloweenu si bereme to veselejší a nadále ctíme naše Dušičky. Na prvním stupni je tomuto dni věnována z výuky větší část dne. Starší žáci se povětšinou učí, ale večer nám velmi pomáhají a aktivně se zapojují do děje.

Halloweenský den je každoročně zakončen Halloweenskou stezkou odvahy. Možná bychom měli lépe napsat Cestou za strašidýlky. Tuto takřka rodinnou akci pořádá naše škola ve spolupráci s MŠ Lubenec a místním sborem dobrovolných hasičů.

Každoročně se sejdeme u školky. Děti si nesou různé lampionky a světýlky si svítí na cestu, aby v lese nezakoply. Plní zábavné úkoly, povídají si, možná se i trošku bojí, možná ne. A smějí se. Nejen děti, ale i rodiče, kteří je doprovázejí.

A kdo chce, může si u rybníka opéci buřtíka u ohně, který rozdělali hasiči.

Prostě, hezký den.

Blanka Forejtová, uč.

sr

str strrrrrrstrrr

t terezka