Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Jarní prázdniny s Masarykovou základní školou Lubenec

Jarní prázdniny byly v plném proudu. Vychovatelky z Masarykovy základní školy Lubenec již po šesté připravily pro žáky od úterý 18. února do soboty 22. února pobytovou akci na horách se zaměřením na lyžování. Příprava akce byla letos velice napínavá, protože počasí a sněhové podmínky nebyly vůbec příznivé, skibusy ve skiareálu Plešivec nejezdily, sjezdovky byly v provozu letošní zimu jen krátce. Nechtěly jsme volit variantu náhradního programu turistiku, proto jsme oslovily pana Ryka, který zajišťuje autobusovou dopravu, zda by byl ochoten zúčastnit se naší akce a vozit nás „za sněhem“. Souhlasil a přijel za námi.

V úterý odpoledne přijely natěšené děti na chatu v Abertamech s velkými obavami, jak následující dny stráví, jestli se vůbec na lyže budou moci postavit a vychutnat si blízké sjezdovky. Venku teplo a déšť. Ale jak se říká: „Připraveným přeje štěstí“. Z úterý na středu v noci začalo sněžit a sněžení pokračovalo i během středečního dopoledne. Radost dětí, ale i nás, byla obrovská.

Pan Ryk přijel v 9 hodin a hned nás vezl na sjezdovky skiareálu Plešivec, kde jsme děti rozdělili do družstev. Úplné začátečníky si vzal na starost zkušený a dlouholetý spolupracovník naší školy pan učitel Josef Kudláček. Zůstal se začínajícími lyžaři na mírné malé sjezdovce s pohyblivým kobercem. Ostatní pokročilí lyžaři jezdili pod vedením paní vychovatelky Pavly Brabcové na sjezdovce Renata a později i na sjezdovce Aida. Ve čtvrtek a v pátek jsme již všichni byli na sjezdovce Renata, ti pokročilí i na sjezdovce Aida, a zdokonalovali se v lyžařských dovednostech.

Sněhu k naší radosti přibylo nejen na sjezdovkách, a tak náš pozdní odpolední program byl zaměřen opět ven. Ve středu a ve čtvrtek po 16 hodině jsme vyrazili na obhlídku Abertam, co se zde za ten rok změnilo, a skončili jsme na louce s dětským hřištěm, kde po nás zůstal postavený sněhulák, uježděný kopeček od našich částí těla, uválený a ušlapaný sníh po našem dovádění, koulování a společném focení.

V pátek odpoledne jsme využili přítomnosti pana Ryka a jeho autobusu. Ještě než odjel domů, nás zavezl do Jáchymova na hodinové dovádění v bazénu. Zde si děti uvolnily svaly ve vířivce, svezly se na malém tobogánu, dováděly v bazénu a starší děvčata si vyzkoušela Kneippův chodník. Tento výlet byla taková malá třešnička na dortu – zakončení našeho pobytu. Po návratu na chatu nás už čekalo jen balení, zhodnocení pobytu a závěrečné společenské hry.

S odpoledním a večerním programem nám pomohla paní vychovatelka Lenka Šponarová. Všechny dny nám k naší spokojenosti plnila bříška dobrým jídlem paní kuchařka Eva Čečrdlová, která s námi jezdí od začátku pořádání této akce. V sobotu ráno si děti odvezli rodiče domů. Nám již zbýval jen závěrečný úklid chaty, odjezd domů a vzpomínky na děti, které nás potěšily každodenním úsměvem, který pro nás znamená jejich spokojenost.

Za realizační tým Brabcová Pavla