Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Plán akcí školy

srpen 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
esfjpg.jpg

Vyhledávání

Moštování u nás ve škole

   Našemu krásnému projektu, který se uskutečnil ve dnech 17. – 19. 10. 2017 u nás v Masarykově ZŠ v Lubenci, předcházelo mnoho příprav. Žáci z 2. stupně sklidili jablka z celé školní zahrady, zatímco na prvním stupni se jablíčka malovala, vyráběla a zpívalo se o nich.

   Pan školník nasbíraná jablka pečlivě očistil a vytřídil. Připravila se starodávná drtička na ovoce i moštovací lis. A o to nám šlo nejvíce – připravit dětem ukázku práce těchto krásných strojů a ukázat domácí výrobu jablečného moštu.

   Pak vše mohlo začít. V úterý ráno jsme se poprvé sešli pod pergolou na zahradě školy. Nachystány byly stroje, barely, nádoby a především kelímky k voňavé ochutnávce pro děti, jejichž rodiče s degustací souhlasili.

   Drtička začala klapat. Z lisu začala odtékat slaďoučká dobrůtka.To bylo radosti, když přišli jako první ti nejmenší – prvňáci. Holčičky roztočily lis, silní sedmiletí chlapáci lis dotáhli. Pak si po praktické ukázce připili všichni na zdraví.

,,To to voní, to je lahodné pitíčko, to budeme všichni zdraví!“ vykřikovali potom nahlas nejen prvňáčci, ale i žáci z celé školy. A přitom si olizovali pusinky J

Co závěrem?

Do třídnice zapsat výstup: V praktických úkonech se učí zpracovávat ovoce. V souvislosti s celoročním projektem ,, Zdraví“

Do hlaviček dětí zapsat myšlenku:      Radost z práce měj,

                                                            na jablíčka se usmívej!

                                                            Zdravý budeš hej, hej, hej,

                                                            jen se moštu nabumbej.

                                                            Poděkujme – já i ty –

                                                           Jsou to dary planety ♥♥♥

Vlasta Dolíhalová