Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Plán akcí školy

únor 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
esfjpg.jpg

Vyhledávání

Halloween

Je možná trošku sporný svátek, nicméně děti ho milují, a tak se ve škole netváříme, že tento svátek neexistuje. Kořeny Halloweenu jsou opravdu prastaré. Pohanský oslavný rituální keltský Svátek duchů, původním názvem Samhain, představoval konec pohanského léta a oslavoval duše zemřelých. V pozdějších dobách byl s nástupem křesťanství postupně nahrazen svátkem Všech svatých, nám dobře známými a uctívanými Dušičkami. Mnozí vidí původ Halloweenu v Americe, ale není tomu tak, i když tam je tento svátek jeden z nejoblíbenějších a forma tamních oslav je pro mnohé z nás, milující poklidné Dušičky, málo chápána.

Přesto, jak jsem již řekla, děti tento svátek milují. Takže ve škole dlabeme dýně, soutěžíme, plníme úkoly se strašidelnou tematikou, hrajeme si na kouzelníky a převlékáme se do masek. Nestrašíme se, spíš si užíváme legrace. Možná namítnete, ať se děti raději učí. My se ale učíme. Počítáme dýňová semínka, vytváříme v matematice slovní úlohy o Halloweenu, tvoříme veselé halloweenské věty, píšeme příběhy, čteme a také s dětmi hovoříme o oslavách těchto svátků v různých částech světa. Vysvětlujeme si rozdíly. Z Halloweenu si bereme to veselejší a nadále ctíme naše Dušičky.

Halloweenský den je každoročně zakončen Halloweenskou stezkou odvahy. Možná bychom měli lépe napsat Cestou za strašidýlky. Tuto bezva akci pořádá naše škola ve spolupráci s MŠ Lubenec a místním sborem dobrovolných hasičů.

Každoročně se sejdeme u školky. Děti si nesou různé lampionky a světýlky si svítí na cestu, aby v lese nezakoply. Plní zábavné úkoly, povídají si, možná se i trošku bojí, možná ne. A smějí se. Nejen děti, ale i rodiče.

A kdo chce, může si u rybníka opéci buřtíka u ohně, který rozdělali hasiči.

Prostě prima den.

Mgr. Blanka Forejtová