Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Plán akcí školy

únor 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
esfjpg.jpg

Vyhledávání

Obrázky z Izraele

   Kráčíte starodávným Jeruzalémem a jakoby s vámi kráčely dějiny. Tady stával Šalamounův chrám, tady byl ukřižován Ježíš, tady se zastavil Mohamed. Pocit, když poprvé vstoupíte do ulic Starého Města Jeruzaléma, se přesně nedá popsat. Prodíraly jsme se davy turistů a obyvatel města. Míjely jsme ortodoxní židy i ty méně pobožné, křesťany i muslimy, vojáky, lidi všech možných kultur a náboženství.

   Do Izraele jsme cestovaly díky Ministerstvu školství a Památníku Terezín na čtvrtý stupeň vzdělávacího cyklu pro učitele dějepisu: Jak vyučovat o holocaustu. Jelikož námi zpracované metodiky uspěly ve výběru MŠMT, mohly jsme vyrazit. Bydlely jsme přímo v Jeruzalémě, kde také sídlí institut Yad vashem, který připomíná památku obětí holocaustu, ale také „Spravedlivých mezi národy,“ kteří za války pomáhali židům. Institut pořádá vzdělávání o holocaustu pro zájemce z celého světa.

   Popis k fotkám:

  1. (0029) – Hradby starého města byly v historii několikrát zbořeny Babylóňany, Římany či křižáky. Jeruzalém byl během své 4 tisíce let trvající historie 44 x dobyt.
  2. (0100) – Dominantou neuznaného hlavního města židovského státu Izrael je muslimská mešita Kamenný dóm (Světové společenství uznává za hlavní město Tel Aviv).
  3. (0144) – V Izraeli je povinná vojenská služba pro chlapce (3 roky) i dívky (2roky), na kterou jsou hrdí. S sebou nosí neustále samopal jako tenisovou raketu, když v rámci svého výcviku poznávají dějiny Izraele.
  4. (0163) - Zeď nářků - západní zeď několikrát pobořeného Šalamounova chrámu.
  5. (0318) – Vzpomínka na zaniklé židovské obce v Yad vashem, najdete tu také stromy "Spravedlivých mezi národy" a památku na oběti holocaustu, zejména "Dětský pavilon" je nesmírně silným zážitkem - ve tmě září světýlka a tichý hlas odříkává některá jména z celkového počtu 1,5 mil. zavražděných židovských dětí.
  6. (0367) – na Jehuda marketu koupíte voňavé koření, skvělé izraelské víno či ovoce a zeleninu, zejména ve čtvrtek před šábesem je tu živo.
  7. (0442) – Účastníci semináře s pamětníkem Petrem Langem v kibucu Beit Terezin, Petr Lang přežil Terezín i Osvětim a v roce 1949 odešel do Izraele.
  8. (0707) – Pevnost Masada - postavil ji král Herodes, majestátně se tyčí uprostřed pouště s výhledem na Mrtvé moře.
  9. (0057, 0063) – Mrtvé moře, v pozadí Jordánsko.

   Jana Michalcová (Masarykova základní škola Lubenec), Marcela Svejkovská (Gymnázium a SOŠ Podbořany)

   Fotky:

  1.

 

  2.

  3.

  4.

  5.

  6.

  7.

  8.

  9.