Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Plán akcí školy

červen 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
esfjpg.jpg

Vyhledávání

Naučný výlet do Drážďan

   Na naší škole je jako druhý povinný jazyk němčina. Je to dobře, protože náš soused je od nás jen kousek, a lidí, kteří pracují v Německu, je čím dál více. Přibývá také německých firem v našem okolí. Rozhodli jsme se jet podívat, jaké je to v naší nejbližší cizině. Jaké je to slyšet němčinu v reálných situacích? Jak to žije v kulturní metropoli Saska? Starší žáci se na cestu pečlivě připravovali. Zjišťovali dějinné události Drážďan a jejich posledních dnů ve druhé světové válce. Dozvěděli se, jaká je souvislost mezi bombardováním Drážďan a Prahy. Zjistili, že v posledních dnech války zemřely desetitisíce lidí. Nejvíce žáky překvapilo, že historické centrum, které nálety totálně lehlo popelem, bylo postaveno znovu.

   Do Drážďan jsme se vydali 16. března. Počasí nám vůbec nepřálo, mrholilo a mrzlo. Ještěže jsme šli nejprve do Muzea hygieny a lidského zdraví. Bylo milé slyšet, jak nadšení žáci volali u interaktivního modelu lidského těla: „ Jé, konečně vím, kde mám slezinu.“ Nadšení bylo vidět i u obrovsky zvětšené mouchy nebo viru HIV. Nakonec jsme v muzeu zůstali podstatně déle, než jsme plánovali.

   Procházku historického centra vystřídalo nakupování. Po něm jsme ještě jeli na pouliční festival jídla, který je největším v Evropě. Věřili byste tomu, že se naši žáci nezdráhali ochutnat pražené červy? No,ale největší úspěch mělo ovoce v čokoládě. A tady bylo nejvíce slyšet naše žáky, jak komunikují v němčině nebo angličtině, domlouvají se s prodejci, někteří odvážlivci dokonce smlouvali!

   Bylo nám fajn a děti už se ptají, kam se do Německa vydáme příště…

   Mgr. David Ďulík