Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Plán akcí školy

červenec 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
esfjpg.jpg

Vyhledávání

Co Čech, to muzikant

   Toto přísloví bývalo dříve pravidlem. V dnešní době je však hudební výchova mnohde na školách považována za popelku mezi všemi vzdělávacími předměty. A proto se Česká filharmonie rozhodla uspořádat pro „hudebkáře“ kurzy dalšího vzdělávání pod názvem HUDBA DO ŠKOL, které by pomohly najít možnosti, jak děti zaujmout, vlákat do muzicírování. Když jsem zjistila, že tento projekt existuje, neváhala jsem a přihlásila se do něj. Nelituji. Kolem stovky stejně naladěných lidí má společný cíl: naučit se něco nového. Muzikanti a zapálení hudebníci, kteří ochotně sdílejí a předávají své zkušenosti, nápady, náměty – to je atmosféra každého společného setkání. Tím, že se potkáváme přímo v „chrámu“ hudby – v Rudolfinu, je vše ještě mocnější.

   No, a když se hudba dostává pod kůži každého účastníka, bylo by, myslím, smutné, aby se nepředala dál. A tak vznikla hudební představení na Masarykově základní škole v Lubenci, každé však tak trochu z jiného soudku.

   Žáci 4. třídy si připravili pro své spolužáky z 1. stupně vystoupení plné říkadel, písniček a tanců s názvem V zámku a v podzámčí. Pro vzorné posluchače měli zároveň připraven i stánek plný dobrot, které byly odměnou na záludné otázky provázející celý hudební příběh. Po úspěchu premiéry si čtvrťáci dodali odvahy a pozvali na divadélko i děti z mateřské školy.

   A bylo příjemné zjistit, že i ty maličké dokázali zaujmout po celou dobu hudebně vzdělávacího pásma. Děti ze školky ještě odměnily naše herce bonbóny, pro paní učitelku přinesly kytičku a na závěr nám všem zazpívaly písničku. A tak jsme zase mohli i my odměnit budoucí prvňáčky potleskem.

   No a ti starší? Sedmáci již podruhé využili možnosti zúčastnit se bubenického festivalu s drumbeny v Žatci. To, že se opět uvidíme i se seniory ze Žatce a z Podbořan, jsme věděli. Ale že pozvání přijala i škola z Podbořan, bylo pro letošní setkání nové. O to více jsme poslouchali, co umí žáci odjinud.

   Celý festival se konal ve velmi příjemné atmosféře na Dvoře svatého Jakuba v Žatci. Diváci, kteří se přišli podívat, podpořili všechna hudební vystoupení a přidali se k nám všem zúčastněným při posledním společném rozbubnování.

   Co říci na závěr? Je fajn, že nás baví hudební výchova a všechny aktivity, které máme možnost dále rozvíjet – zpívání, rytmizování, hraní na vlastnoručně vyrobené nástroje, tancování nebo i poslouchání vážné, klasické hudby, a že nám zbývá i prostor pro užití si hudby populární.

   Možná, že se nám ještě podaří udělat si výlet do Rudolfina, to by byla krásná hudební tečka. Tak se máme v příštím školním roce zase na co těšit.

   Mgr. Floriánová Věra, ZŠ Lubenec