Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Jarní prázdniny opět na horách

Máme tu školní rok 2021/2022. Všichni jsme si přáli, aby byl jiný, aby byl opět takový, jako před epidemií nemoci Covid 19 – abychom mohli pořádat akce pro děti, jezdit s nimi na výlety, sportovat a pořádat pobytové akce. Na začátku roku to vypadalo, že to nevyjde, že nás opětovně zasáhnou omezení. Přesto jsme se rozhodli, že prázdninové akce připravíme. A vyplatilo se! Všechny prázdninové akce mohly být uskutečněny. Včetně naší pobytové akce na horách v Abertamech.

                Tento školní rok jsme udělali výjimku a nabídli pobyt na horách žákům 9. tříd, protože z důvodu opatřeních ohledně nemoci Covid 19 nemohli vyrazit na lyžařský výcvikový kurz. Žáci byli nadšeni a začali se přihlašovat. Nakonec jelo 9 žáků z 9. třídy, 2 žákyně z 8. třídy a jedna z 6. třídy.

                Přišel velký den „D“ - úterý 8.3. odpoledne přivezli rodiče žáky na chatu Amadeus. Následovalo seznámení s ubytovacím zařízením a jeho řádem, poučení o bezpečnosti a základní informace k programu. Protože mezi účastníky pobytu byli i úplní začátečníci, tak jsme si ještě večer ukázali a vyzkoušeli manipulaci a obouvání sjezdových lyžařských bot. Dále jsme si řekli něco o výstroji a výzbroji sjezdového lyžování.

Samozřejmě nechyběly ani společenské hry.

Letošní zimní sezónu byl v provozu skibus, který nás každý den vozil na sjezdovky skiareálu Plešivec a zpět. První den našeho lyžování jsme děti rozdělili do družstev. Tentokrát jsme měli pouze 3 úplné začátečníky a ty si vzal na starost zkušený pan učitel Bc. Josef Kudláček. Zůstal se začínajícími lyžaři na mírné malé sjezdovce s pohyblivým kobercem. Ostatní pokročilí lyžaři jezdili pod vedením paní vychovatelky Pavly Brabcové na sjezdovce Renata a Pavla, a později i na sjezdovce Aida. Ve čtvrtek jsme již všichni byli na sjezdovce Renata a Pavla, ti pokročilí se na těchto sjezdovkách učili základy carvingu a ti začínající se zdokonalovali ve smýkaném oblouku. V pátek jsme opět všichni zdárně sjížděli sjezdovky Renata, Pavla a zkusili jsme i sjezdovku Aida. Tento den jsme se všichni zdokonalovali v lyžařských dovednostech. A abychom viděli, jaké pokroky jsme během těch tří dní v lyžování udělali, tak jsme se natáčeli na videa, která jsme společně večer rozebírali a ukazovali si chyby, kterých se dopouštíme. Také se žáci každý den na sjezdovce nebo večer dozvěděli něco nového týkající se sjezdového lyžování nebo místa pobytu.

Sněhu letos bylo dostatek nejen na sjezdovkách, ale i v okolní přírodě. Tak náš pozdní odpolední program byl zaměřen opět ven.  Po 16 hodině jsme vyráželi na louku s dětským hřištěm, kde byl uježděný kopeček. Zdolávali jsme tento kopeček buď na bobech, které si někteří účastníci přivezli, nebo jsme jej zdolávali některou z částí těla – po nohou, po břiše nebo po zadní části. Vydali jsme se také na obhlídku Abertam, zjistit,  co se zde změnilo a nezměnilo. Nezapomněli jsme ani na společné focení.

Nastal poslední večer. Po zabalení osobních věcí jsme společně zhodnotili pobyt a vyhlásili nejlepšího účastníka hor. Každý den mohli žáci získat body – za úklid, výcvik na sjezdovce, zábavu, službu, mimořádné činy a test. Body však mohli i ztratit, třeba za nevhodná slova. Velice nás potěšilo, že za nejlepšího účastníka hor jsme mohli vyhlásit Lukáše Kohouta, který získal 58 bodů. Na druhém místě byla Zuzana Křížová s 55,5 body a na třetím Eva Beránková s 55 body.

V sobotu ráno si žáky odvezli rodiče domů.  Nám již zbýval jen závěrečný úklid chaty, odjezd domů a vzpomínky na žáky, s kterými jsme si užili krásné dny plné lyžování, společenských her a spousty legrace. Opět nám byl jejich úsměv a štěstí v očích poděkováním.  S odpoledním a večerním programem nám pomohla paní vychovatelka Lenka Opatová. Tak jako každý pobyt na horách, tak i letos se o naše plná bříška starala paní kuchařka Eva Čečrdlová – děkujeme.

Za realizační tým Brabcová Pavla