Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Plán akcí školy

prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
esfjpg.jpg

Vyhledávání

I tak mohou skončit prázdniny - sportovní víkend Semily v rámci projektu Děti na startu

Celonárodní projekt Děti na startu běží již osmým rokem a za tu dobu přivedl ke sportu více než 10 000 dětí od 4 do 9 let.

V celé České republice v současnosti působí 253 středisek Dětí na startu, v nichž je registrovaných 8 407 dětí. Cvičí se v základních i mateřských školách, v družinách i ve sportovních klubech.

Děti, které se do projektu zapojí, si vyzkouší:

  • základy atletiky
  • základy gymnastiky
  • míčové hry
  • hry pro rozvoj síly, vytrvalosti, rychlosti a koordinace

Kurzy Dětí na startu probíhají pod vedením odborně vyškolených trenérů a instruktorů: ve školách, družinách a kroužcích jako součást vyučování nebo po vyučování v rámci pohybových aktivit v tělocvičnách, sportovních halách, fitness centrech.

Toto jsou oficiální data, která je možno získat z webových stránek projektu. Naše škola se do tohoto projektu zapojila před sedmi lety. To, že děti mají možnost rozvíjet své všestranné dovednosti ve škole, je pro nás samozřejmostí. Že se ale dá vytvořit pro děti pokračování v době prázdnin, za to můžeme poděkovat iniciátorce Lence Šponarové a vedoucí vychovatelce Pavle Brabcové, které i v letošním roce připravily na závěr prázdnin pro své svěřence sportovní pobytovou akci v Semilech – účast na „závodech“ FSA Jany Boučkové

IRONBOY/IRONGIRL 2023.

Celé akce se zúčastnilo 15 dětí z naší školy. Již samotný začátek byl pro mnohé z nich velkým dobrodružstvím, neboť se cestovalo veřejnou dopravou z Lubence až do Semil. To by samo o sobě mohlo vypadat docela jednoduše, ale děti vezly veškeré věci ve svých kufrech, o které se musely samy starat. Když zvážíme, že cestování trvalo 7 hodin, je to obdivuhodný výkon. Taky děti slyšely spoustu chvály ze strany cestujících v pražském metru.

Ještě zajímavější však byl připravený program. Děti se vypravily na celodenní výlet na Ještěd. Výstup k vysílači byl zpestřen dalším dopravním prostředkem, a to čtyřmístnou sedačkovou lanovkou. Dále však musely šlapat hezky po svých. Odměnou byl krásný výhled na město Liberec. Při zpáteční cestě však byly svědky mimořádné situace. V místech našeho sezení ve vlaku začal vycházet z podlahy kouř. Děti rychle upozornily své vedoucí na tuto situaci a okamžitě tak mohla být informována průvodčí vlaku. Celá situace byla velmi náročná, skupina dětí se musela několikrát přemístit do jiných prostor vlaku, až nakonec po příjezdu hasičů a Policie ČR byl celý vlak evakuován a přemístěn do nové soupravy. Co je ale pro nás důležité? Děti se chovaly velmi ukázněně, poslouchaly přesné instrukce a řídily se jimi. Přesto jsme byli všichni rádi, když jsme v Semilech vystoupili a mohli jít na večeři.

Další den děti čekaly závody v Železném Brodě. V soutěži musely skákat přes švihadlo, jet na koloběžce připravenou překážkovou dráhou a běžet určený okruh. Každý si odnesl krásnou cenu a někteří i radost z vítězství ve své kategorii. Opékání buřtů na zahradě rodičů jedné z trenérek bylo tečkou za celodenními aktivitami.

Co napsat na závěr. Není samozřejmostí po náročném školním roce připravovat další akce pro děti během školních prázdnin. Po organizační stránce perfektně připravenou akci, nabitý program, zajištění stravování a „sparťanského“ ubytování v tělocvičně (které bylo poskytnuto FSA Jany Boučkové již třetím rokem zdarma),  vyzkoušení si dopravy bez dovezení až před bránu tělocvičny,  to vše ukazuje na velkou oddanost trenérek. To, že jsme se mohli stát jedním ze středisek FSA Jany Boučkové v Semilech, nám k těmto aktivitám dopomohlo.

Prázdniny skončily, před námi je nový školní rok a s ním mnoho možností pro sportování. Přeji všem, aby je sport a radost z pohybu provázely nejen ve škole.

Mgr. Floriánová Věra, učitelka Masarykovy základní školy Lubenec