Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

 Prázdniny ještě nekončí aneb příměstský tábor 2023

Na předposlední prázdninový týden si vychovatelky ŠD připravily příměstský tábor. Děti mají rády výlety. Ať se jedná o výlety za poznáním něčeho nového, nebo za pohybovými aktivitami, a velké lákadlo bývá, když si mohou odnést něco vyrobeného vlastními silami.

A letošní tábor, který se konal v týdnu od 21.8. – 25.8., splňoval všechny tyto možnosti.

Třináct dětí, pod vedením dvou vychovatelek, navštívilo první den HISTORY PARK pod horou Říp. I když tento den byl obzvlášť horký, děti byly statečné. Dozvěděly se mnoho zajímavého ohledně historie našich předků. Zkoušely postavit obydlí z bláta (také tak potom vypadaly), střílely z luku s pravými šípy a nejdůležitější byla výroba mističky, hrnečku, nebo zvířátka z hlíny. Výrobky si děti odnesly domů. Po obědě, který nám byl připraven, zhlédly ve stínu divadelní představení. V plánu jsme měli ještě výstup na HORU ŘÍP. Ale z důvodu velikého horka jsme výstup vzdali a při zpáteční cestě zastavili na dětském hřišti ve Velvarech. Tam si ve stínu zahráli na různých prolézačkách a skluzavkách.

V úterý byl naplánován výlet do ZOO parku Chomutov. Bylo sice stále teplo, ale v ZOO byl příjemný stín. Projeli jsme zahradu Safari expresem. Mezi námi chodili mufloni, zubři, velbloudi, buvoli, sobi a losi. Nově je v ZOO pavilon medúz. Z toho děti byly nadšené. Povedlo se nám vidět komentované krmení lachtanů. I to bylo velice zajímavé. Ke konci výletu se děti vyřádily na lezecké stěně uvnitř zahrady, kde se tak utahaly, že cestou zpátky do Lubence skoro všechny usnuly.

Třetí den jsme jeli do porcelánky Staré Role. Zde jsme viděli, jak z kaolinu, živce a křemene vzniká porcelán. Děti byly mladší, ale bylo na nich vidět, jak je zajímá výroba, zdobení i vypalování v pecích. Uvědomily si, co dá práce vyrobit hrneček, talířek, mističku, nebo cokoliv jiného, co doma používají. Kolikrát se musí vzít do ruky a pak stačí malé zaškobrtnutí a vše se rozbije. Největší odměnou pro ně bylo, když si mohly hrneček ozdobit polepy, které si vybraly, a nechat vypálit. Hrneček si sice hned neodvezly, ale alespoň se měly po návratu do školních lavic na co těšit. Neustále se ptaly, kdy už budou hrnečky? Ten den byla další zastávkou návštěva Motýlího domu v Karlových Varech. Cestu tam jsme absolvovali lanovku. Nahoře na Dianě se nachází Motýlí dům a Mini ZOO. V Motýlím domě se jim moc líbilo a prohlídku někteří absolvovali i dvakrát. Největší zážitek byl, když na ně motýl sedl. Poté si všichni koupili dárečky pro rodiče a venku na ně čekala zmrzlina. Náhodný nápad navštívit ještě rozhlednu se setkal se smíšenými ohlasy. Ale po sdělení, že nahoru jede výtah, chtěl na rozhlednu každý. Tak jsme absolvovali cestu nahoru rozděleni. Někdo šel po schodech (přesná polovina), někdo jel výtahem. Cestu zpět před hotel PUPP, kde na nás čekal pan Ryk s autobusem jsme šli pěšky. Pro děti, a hlavně pro nás, to byl adrenalinový zážitek. Možná jsme zvolili špatnou trasu, ale určitě nezapomenutelnou. Všichni jsme ale dorazili v pořádku a začali se těšit na další den.

Lenka Opatová

Za čtvrtečním dobrodružným výletem jsme vyjeli linkovým autobusem do Podbořan. Odkud jsme se vydali zajímavou naučnou trasou plnou prolézaček a plnění úkolů podle pokynů na doprovodných tabulích až na vrchol Rubín. Zde nás čekalo pravěké hradiště s nádherným výhledem do širokého okolí. Po návratu do Podbořan jsme navštívili cukrárnu, kde každý utrmácený výletník dostal nanuk a pití.

A konečně páteční výlet patří u dětí k těm nejoblíbenějším. Byla to návštěva dětského světa Fantazie Sokolov, kde se děti do sytosti vydováděly na různých atrakcích. Týden plný výletů jsme zakončili návštěvou McDonalds v Karlových Varech. Výlety se podle ohlasů dětem líbily, a i my můžeme říct, že děti byly hodné a milé.

Všem dětem děkujeme za hezký týden.

Eva Boudová