3. B a jejich kouzelná zahrada

Všechno začalo na jaře. Přinesli jsme si do školy různá semena zeleniny a květin. Ve třídě jsme si společně připravili květináčky s hlínou a do té jsme dali semínka cuket, rajčat, dýní, paprik, melouna…

Pravidelně jsme o ně pečovali, zalévali je a přesazovali do větších květináčů. Svá pozorování jsme pečlivě zaznamenávali do tabulky, abychom mohli zkoumat rozdíly při klíčení rostlin. Zkoušeli jsme vypěstovat i mango, ale tento pokus se  nám nezdařil.

Jakmile se objevilo první sluníčko, vyrazili jsme na školní pozemek, abychom předpěstované sazenice přendali do záhonů. Matěj ještě přinesl z domova vlastní sazenice kedlubnů a paní recepční nám darovala několik salátů. Vše jsme společně zasadili. Kdykoliv jsme však vyšli ven na zahradu, začalo pršet. Nám to ale nevadilo, protože nejsme „panenky z cukru“.

Když už jsme byli venku, připravili jsme si další záhony a zaseli ředkvičky, petržel, mrkev, hrášek, cínie a afrikány.

Potom jsme chodili pravidelně vše zalévat, jednotit, okopávat a čistit od plevele.

Než jsme odešli na prázdniny, sklidili jsme první úrodu – ředkvičky, hrášek, cuketu. Po prázdninách jsme zpracovali další zeleninu, která nám vyrostla   – dýně, rajčata, papriky, mrkev a 3 melouny. Cínie a afrikány nás potěšily svou nádherou a barvami. Hned jsme si jimi vyzdobili naši třídu.

V průběhu celého školního roku jsme si z vypěstované zeleniny připravovali zdravé svačiny. Z cukety nám paní učitelka upekla výbornou buchtu a naši rodiče nám nechtěli uvěřit, že jsme jedli i pomazánku z máslové dýně.

To jsme si na všem pochutnali. Mňam…

Práce na zahradě nás bavila, máme velkou radost z toho, kolik dobrot se nám podařilo vypěstovat. Však jsme si také vyčistili záhony, abychom mohli příští rok zase zahradničit.

Žákům 3. B Masarykovy základní školy v Lubenci pomohla sepsat třídní učitelka Věra Floriánová

IMG 20240925 WA0002

IMG 20240904 100322