Masarykova základní škola Lubenec, okres Louny

Den Země

V rámci našeho školního projektu „Patron“ připravili žáci 9.B třídy pro žáčky z 1. - 3. třídy nádherný celodenní program. Společně tak oslavili „Den Země“.

Každý deváťák se ujal čtyřčlenné skupinky malých spolužáků, ukázal dětem mapu cesty a na naší nádherné louce „Třešňovce“ se vydal na pochod (maminky, nelekejte se – na všechna stanoviště bylo vidět a paní učitelky „nenápadně“ hlídaly).

Na trase bylo připraveno deset bojových úkolů, které muselo družstvo splnit, aby dostalo smajlíka. Nechyběla dvě stanoviště zdravovědy (děkuji holkám ze zdravotního kroužku), stanový tábor – s cílem složit spacák, chůze po ráčnách, poznávání stop, či rozdělávání ohně pomocí křesadla.

Mezi nejžádanější disciplíny patřilo řezání dřeva a zatloukání hřebíků. Co ovšem bavilo děti nejvíce, byl sjezd ve slaňovacím vaku. To byla jízda!

Celé odpoledne se opékaly špekáčky, malovalo se pro naši matičku Zemi, házelo se granátem nebo jen tak v trávě klábosilo s patrony z devítky. Vytvořily se tak nádherné vazby a přátelství mezi velkými i malými dětmi.

Po splnění všech náročných úkolů čekal na děti schovaný poklad plný sladkostí.

Ani ostatní třídy nezahálely a vydaly se do okolí. Vybaveny odpadkovými pytli čistily cesty a chodníky. Nejvíce by o tom zřejmě mohli povyprávět sedmáci. Sesbírali tolik odpadu, že musel přijet vůz a vše odvézt do sběrného dvora. Přijde mi to jako hodně výchovný počin – třeba už si dítka konečně uvědomí, že dělat nepořádek není správná aktivita. Za zmínku stojí i to, že děti kromě práce zažily i zábavné chvíle.

Na Lažanské studánce osmáci například rýžovali „pravé, nefalšované, kočičí zlato“ pravými a nefalšovanými rýžovacími miskami. Přišli velmi nadšení a u oběda se chlubili svými poklady.

Každá další třída měla svůj program, své plány, své voňavé buřty, hry a dobrou náladu. I to sluníčko se na nás usmálo, zřejmě mělo radost, že se z výšky mohlo dívat na trochu lidské pokory, úcty a vděku k naší nádherné planetě.

Velice děkuji všem zlatým lidem, kteří mi tuto velkou akci pomohli zorganizovat: pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům, super partě z 9.B, panu Ing. Rážovi, p. Šimáčkovi, p. Cardovi, p. Slepičkovi, mému synovi. Bez Vás by to opravdu nešlo. Moc díky!

Vlasta Dolíhalová, koordinátor EVVO, Masarykova ZŠ Lubenec.