VČELA MEDONOSNÁ ZAVÍTALA DO ŠKOLY V LUBENCI

Světový den včely připadá na 20. květen. V osnovách přírodopisu šestých tříd je probírán hmyz. Tyto dvě skutečnosti byly jasným důvodem, abychom se vrhli do projektu „Včela“.

Ve dnech 20. – 24. 5. 2024 se tedy konala výstava s přednáškami na naší lubenecké základní škole.

Šesťáci vytvořili obsáhlou knihu o vývoji, životě, nemocech i chovu včel. Dále pak nainstalovali výstavku v prostorách školy. Zde se pro první stupeň zároveň konaly i poučné přednášky.

Celý týden se završil besedou s místním včelařem Ing. Ladislavem Vopatem. Žáci tak byli seznámení i s významem včelařství a zjistili, že chov včel je zajímavá, a především velmi důležitá a bohulibá činnost.

Za toto velmi zajímavé setkání panu Vopatovi moc děkuji.

Dále děkuji panu včelaři Josefu Seifertovi, který nám zapůjčil pomůcky potřebné k včelařině, a dokonce škole daroval úl i s medníkem a rámky. Moc si tohoto daru vážíme.

Snad v nás vzpomínky na tak hezkou akci zůstanou sladké, třeba jako med sám.

Na závěr několik zajímavostí

- včela za vteřinu mávne křídly 180x

- jedna včela vyrobí za celý svůj život cca 9 g medu

- na 1 kg medu musí svůj celý život pracovat cca 560 včel a musí přitom nalétat více než 15000 km