Že by kouzelné sluchátko?
Žáky 3. B učení baví. Rádi si na všechno přijdou sami, vyzkouší si všechno, vytvoří si společně naučné tabule. Možná je to i tím, že si v knížce o Machovi a Šebestové přečetli, jak si žáci zařídili novou pomůcku na vyučování – neandrtálce, člověka z doby ledové. Těm však pomohlo kouzelné sluchátko, žákům Základní školy Masarykovy Lubenec pomohl jeden dobrý nápad.
Právě se učili o krajině, když si usmysleli, že by si ji mohli vymodelovat (pravda, trochu jim s nápadem pomohla paní učitelka). Ale jak už to oni umí, dali hlavy dohromady, vymysleli si, jak by chtěli, aby jejich model krajiny mohl vypadat, a šlo se na věc.
Nejprve donesli do školy staré novinové papíry. Když jich byl dostatek, rozmíchali ve vodě lepidlo a tekutý škrob a do této vzniklé tekutiny začali namáčet noviny. Po vyždímání vzniklou hmotu přenášeli na desku a vytvářeli různé tvary krajiny. Tak se postupně začaly objevovat malé kopečky, kopce, hory, údolí, roviny, plocha pro moře, a dokonce i jeskyně.
Takto vzniklé útvary musely celý týden vysychat, teprve poté bylo možné v dalších hodinách použít všechny odstíny modré, zelené a hnědé a pozorovat, jak přímo pod rukama vyrůstá plastická mapa.
Nejtěžší bylo zakreslit vodní toky. Žáci přišli na to, že pramení na kopcích, v horách a tečou přímo dolů různými soutěskami, až se spojí do větších říček a odtečou do moře.
Na závěr zbývalo jen připravit lístečky s popisem přírodních útvarů v krajině a umístit je na správné místo. Aby se model stal zajímavým i pro ostatní žáky školy, umístili do něj ještě symbolická stavení, továrnu, domácí a užitková zvířata.
Celý projekt byl časově náročnější. Trval celých 5 hodin. Když se však zrodí v hlavě nápad, promyslí se postup, nestojí nic v cestě k jeho uskutečnění. Je krásné, když se podaří, aby bylo učení pro děti hrou. Radost v očích těch malých, když se na jejich dílo přišli podívat osmáci, byla neskutečná. Mohli se pochlubit, vysvětlovat, ukazovat……
A kouzelné sluchátko? Za tím se vydají do mosteckého divadla na představení o Machovi a Šebestové.
Mgr. Floriánová Věra, třídní učitelka